Geceleri Neden Uyanırız ve Bunu Nasıl Durdururuz?

Eğer onlardan biriyseniz, bunun başınıza gelmesinin nedenini öğrenmek için okumaya devam edin ve bu yinelenen sorunun nasıl durdurulacağı konusunda uzmanlardan bazı tavsiyeler alın:

Yatağa Stresli Giriyorsunuz
Gece boyunca beklenmedik uyanışlar yaşamanızın nedeni, altta yatan stres olabilir. Yatak odanızı uykuya elverişli hale getirmelisiniz. Journal of Chiropractic Medicine’de 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, eski yatakların kötü uyku ve sırt ağrılarıyla birlikte stresi de artırdığı sonucuna vardı. Uzmanlar insanların yataklarını her yedi yılda bir değiştirmelerini tavsiye ediyor. Yastıkları ikiye katlayın ve bu şekilde kaldığında değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir.
Zihniniz sizi uyanık tutuyorsa ve üzerinden 30 dakikadan fazla zaman geçtiyse farklı bir odaya gidin. Beyniniz yatağınızı uyanık olmakla ilişkilendirecektir. Klinik psikolog , aklınızdan geçen her şeyi not almasına dair bir tavsiye, beyninizin içine giren her şeyi atmanın etkili bir yoludur, diyor.

Hareket veya Gürültü Duyuyorsunuz

Uzman, her gece uykunun farklı aşamalarına girdiğimizi söylüyor. Yüksek radyatörlerden gelen seslerin, horlamanın veya herhangi bir sesin sizi hemen uyandırmayacağı aşamalar vardır. Uygunsuz saatlerde uyanmayı önlemek için öksürük, gıcırdayan borular, horlama ve benzeri yüksek sesleri engellemelisiniz.

Yatmadan Hemen Önce Çok Fazla İçmek
Su içmek sizi geceleri uyanık tutabilirken, alkollü içecekler sizi uykunuzun ortasında uyandırabilir.
Alkolizm Araştırması: Klinik ve Deneysel Araştırma, alkolün daha hızlı uyumamıza yardımcı olduğu ancak bizi gece yarısı uyanmaya karşı duyarlı hale getirdiği sonucuna varmıştır.

Bir Sağlık Sorunuyla Karşı Karşıya Olabilirsiniz
Uyku bozukluğu herkesin yaşadığı ancak her gün yaşanmayan bir durumdur. Uyanma belirtileri devam ederse kişiler ZzzQuil, melatonin, Diphenhidramin veya HCL gibi reçetesiz ilaçları tercih edebilir.
Eğer bu maddeler hala işe yaramıyorsa, bazı ciddi sağlık sorunlarınız için bir doktora görünmenizin zamanı gelmiş demektir, böylece sorunu hemen tedavi edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x