Faşist Wilders seçimi kazandı ama başbakan olamıyor

Hollanda’da İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle kasım seçimlerinde zafere ulaşan faşist siyasetçi Geert Wilders, hükümeti kuramadığını açıkladı.

EuroNews’in aktardığına göre Wilders, çarşamba günü sosyal medya hesabından “Ancak olası koalisyondaki tüm partiler desteklerse başbakan olabilirim. Böyle olmadı” paylaşımı yaptı.

Wilders bu yorumu, basında adı açıklanmayan kaynaklara dayanılarak yapılan ve koalisyon görüşmelerinde bir uzlaşmaya varıldığı haberlerinin ardından yaptı.

Faşist liderin açıklaması, teknokrat bir kabine olasılığını yükseltti. Wilders hükümete liderlik etmeyecek gibi görünse de kendisi ve Özgürlük Partisi bir sonraki yönetimin arkasındaki itici güç olmaya devam edecek.

Wilders daha sonra sosyal medya hesabına bir yorum daha ekleyerek hâlâ başbakan olmak istediğini söyledi: “Unutmayın: Ben yine de Hollanda’nın başbakanı olacağım. Daha da fazla Hollandalının desteğiyle. Yarın değilse yarından sonraki gün. Çünkü milyonlarca Hollandalının sesi duyulacak!”

Wilders ayrıca “Gerçekten sağcı bir kabine istiyordum. Daha az sığınma ve göç. Hollandalılar 1 numara. Ülkem ve seçmenime duyduğum sevgi, kendi konumumdan daha büyük ve daha önemli” dedi.

22 Kasım seçimlerinin ardından Wilders’in partisi parlamentonun 150 sandalyeli alt meclisinde 37 sandalyeye sahip oldu. Hükümet görüşmelerindeki dört parti toplam 88 sandalyeye sahip ve bu da onlara rahat bir çoğunluk sağlıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x